Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen Sosyal Medya Ajansı

Markanız İçin Doğru Sosyal Medya Platformları

Markanız İçin En Doğru Sosyal Medya Platformları Hangileridir

Markaların sosyal medyada sundukları hizmetleri duyurması ve yeni müşteriler kazanmaya çalışması neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. Dijitalleşme her geçen gün artıyor ve insan iletişimlerinin %80’inden fazlası sosyal medya platformlarından gerçekleşiyor. Bu geniş kitleye erişmek için çoğu marka ve işletme sosyal medya maceralarında yer alıyor. Fakat temel soru şu, daha çok kullanıcıya erişim sağlamak için doğru mecralarda mı yer alıyorsunuz?

Hedef Kitle Analizi
Herhangi bir sosyal medya platformunda yer almadan önce hedef kitlenize ve amacınıza yönelik araştırma yapmanızda fayda var. İlk adımda aşağıdaki sorulara cevap vererek hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

-Hangi sektördeyim?
-Sosyal medyada yer alma amacım nedir?
-Ulaşmak istediğim kişilerin demografik özellikleri nelerdir? (Cinsiyeti, yaşı, ekonomik düzeyi, ilgi alanları, konumları vb.)

Hangi Sosyal Medya Uygulamaları Tercih Edilmeli?

Tercih edeceğiniz sosyal medya uygulamalarını hedef kitlenize yönelik belirlemeniz, sizin hem amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır hem de vakit kaybı yaşamamış olacaksınız. Ancak doğru sosyal medya platformunu seçebilmeniz için sosyal medya uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. En çok kullanılan sosyal medya platformlarından kısaca bahsedelim;

Facebook
Facebook için en uzun süre kullanımı sürdürülen mecralardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Kişi bilgisine gerek yok. İnternet kullanımının yaygınlaşması nedeniyle yeni uygulamalar gelerek Facebook’un gerilemesine sebep olsa da, hala hatırı sayılır bir kitleye sahip olduğunu hepimiz biliyoruz.
Facebook, günümüzde orta yaş düzeyi gurubunun biraz üstünde daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanıcıların yaş düzeylerinin giderek yükseldiğini fark eden Facebook; hikâye, canlı yayın vb. özellikleriyle kullanım alanlarını üst düzeye çıkarmak için çalışmalarını devam ettiriyor. Öte yandan belli bir amaçla bir araya gelmek isteyen kullanıcılar, cep telefonu bilgilerini paylaşmadan iletişime geçmek için çoğunlukla Facebook gruplarını tercih ediyor. Link, video, paylaşımlar, haber, sosyal mesajlar, tanışma, eğlence, online oyunları da beraberinde getirerek kullanım amaçları çoğalıyor.

Instagram
Geçmiş yıllarda Facebook’un satın alarak bünyesine kattığı instagram platformu “hikâyeler” özelliğini kendisine uygulayarak, dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Görsellerin ön planda tutulduğu, en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak yer alıyor. Hikayeler, IG TV paylaşımları bu platforma daha bir hava katıyor. Geniş bir yaş aralığı tercih etse de uygulama ilk çıkış amacı olan ‘güzel fotoğraf paylaşma’ amacını sürdürüyor. Hem gençlerin hem de orta yaşlı insanların kullandığı bu platformda link ekleme, reels video çekip ekleme gibi daha birçok yeni özellik bulunmaktadır. Günümüzde ise en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından biridir.

Youtube
18 yaş altından başlayarak oldukça geniş bir kitleye sahip olan Youtube, dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birisidir. Özellikle video izleyicisi olan kitleye ulaşmak için kişilerin kendi hesaplarını oluşturup, yeni bir kitleye ulaşma imkânını sağlıyor. Platform tarafından belirlenen reklam alanlarının süreli olarak kiralanması dışında video içlerinde yer alacak reklamlar da oluşturulabiliyor.

Twitter
Son yıllarda sayısı milyarları bulan hesapların bulunduğu, kişilerin fikirlerini ve düşüncelerini özgür bir biçimde sunduğu neredeyse tek hesaptır. Genç kitle ise Twitter’ı ağırlıklı olarak duygusal paylaşım ve eğlence için kullanıyor.

Markanız için hangi sosyal medya platformunun size daha uygun olduğunu, sosyal medya platformlarının özelliklerini araştırarak belirleyebilirsiniz.