Hashtag İle Daha Etkili İçeriklere Sahip Olun

Hashtag Kullanmanın Önemi

Günümüzde hemen hemen herkes sosyal medya araçlarını aktif olarak kullanmaktadır. Sosyal medya, özellikle pazarlama alanında çok etkili olduğu için onu doğru şekilde kullanmak oldukça önemlidir. Çünkü sosyal medya platformlarını ne kadar doğru kullanırsak, o kadar iyi ve olumlu sonuçlar alırız. Facebook, Twitter, Instagram derken, birde hayatımıza o meşhur ‘Hashtag’ler’ yani ‘Etiketler’girdi. Bu etiketler doğru kullanıldığında istenilen hedef kitleye daha hızlı ve daha kolay bir şekilde ulaşmak mümkündür. Detaylara geçmeden once dilerseniz ‘Hashtag nedir?’ onu kısaca tanımlayalım; ilk olarak 2007 yılında Twitter’ın kurulması ile beraber hashtag kullanımı başlamıştır. Daha sonrasında hızlı bir şekilde diğer sosyal medya platformlarına yayılmıştır. Hashtag, (#) sembolü ile gösterilen sözcükler veya söz öbeğidir.

Hashtag Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya platformlarında hashtag kullanımı ile kullanıcılar aradıkları içerik, ürün veya markalara daha çabuk ulaşabilmektedir. Hashtag oluşturmak için (#) sembölünün önüne boşluk bırakmadan aradığınız içerik veya markanın adını yazıyorsunuz. Daha anlaşılır olması adına bir örnekle açıklayalım: Örneğin; sıkı bir ayakkabı tutkunusunuz ve topuklu bir ayakkabı almak istiyorsunuz. #ayakkabıçeşitleri, #topukluayakkabı gibi hashtag’ler oluşturarak aradığınız ürünlere kolayca ulaşabilir, ürünler ile ilgili bilgi ve yorumları görebilirsiniz. Kendinize veya herhangi bir firmaya ait satış yaptığınız bir sayfaya sahipseniz, ürünlerinizi daha çok kullanıcıya ulaştırmak için hashtag’leri kullanabilirsiniz. Örneğin; bebeklere özel satış yaptığınız bir örgü sayfasına sahipsiniz. #bebek, #yenidogan, #anneadayı gibi hashtag’leri kullandığınızda, anne ve anne adaylarına çok rahat bir şekilde ulaşmış olursunuz.

Sosyal Medyada Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medyada hashtag kullanımı sayesinde binlerce kaynağa ulaşabilir ve son güncellemeleri görebilirsiniz. Bununla beraber, takip etmek istediğiniz kişilere de kolayca ulaşabiliyorsunuz. Markanız veya ürününüzün sosyal medyada nasıl bir etkileşim halinde olduğunu takip edebiliyor, sektörlerde neler olup bittiğini öğrenebiliyorsunuz.

Sonuç olarak; hashtag’leri ister kullanın ister kullanmayın, onlar sosyal medyanın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Kişisel açtığınız hesaplarınızda, şirketiniz için açılan hesaplarda veya herhangi bir marka için açılan hesaplarda hashtag kullanmanızın önemli olduğunu bir kez daha vurguluyor ve doğru kullandığınız takdirde sizlere çok büyük katkıları olacağının altını çiziyoruz.