Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen Sosyal Medya Ajansı

Birinin İnstagram Hesabını Kapatma

Birinin İnstagram Hesabını Kapatma

İnstagram gibi geniş bir platformda çevrenizdeki insanlar ve tanıdığınız kişileri takip ediyor olabilirsiniz. Birinin instagram hesabını kapatma işlemi bir kişinin instagram hesabını doğru olmayan biçimde kullandığını düşünüyorsanız uygulanabilir. Öncelikle belirtelim ki bu işlem sadece doğru olmayan hesap kullanım tarzı ve instagram kurallarını ihlal eden hesaplar için geçerlidir. İnstagram topluluk kuralları gereği dünya genelinde etik olmayan davranışlar sergilen hesapları askıya almaktadır. Hatta bu konuya o kadar çok önem vermektedir ki sistem bu tür hesapları otomatik tespit edip hesabı devre dışı bırakabilmektedir.

Yine de instagramın tespit sistemi her zaman düzgün bir biçimde çalışmayabilir. Bu yüzden sizin bunu bildirmeniz veya talep etmeniz durumunda öncelikle sistem kontrol etmektedir. Eğer sistem bu gerekli tespiti yapmaz ise instagram yetkilileri tarafından manuel kontrol sağlanıp gerekli işlemler uygulanarak ilgili hesap instagram platformundan devre dışı bırakılabilir. Bu sayede instagram platformu kullanıcılar için daha faydalı bir hale gelir.

Başka Birinin İnstagram Hesabını Kapatma

Bir kişinin doğrudan instagram hesabını şikayet ederek veya paylaştığı bir içerik hakkında şikayet oluşturarak hesabın kapatılmasını talep edebilirsiniz. Şikayetiniz haklı ise instagram tarafından bu işlem onaylanabilir. Başka birinin instagram hesabını kapatma için aşağıdaki adımları sırasıyla takip edip talep oluşturabilirsiniz. Bu talepler instagramın çalışma süresine bağlı olarak kontrol edilmektedir.

Bir instagram hesabını şikayet etmek için;

  • Telefonunuzda bulunan instagram uygulamasını veya bilgisayarınızdan instagramın web sürümünü kullanarak platformu açın.
  • İlgili kullanıcının profiline girin.
  • Profilin sağ üst köşesinde bulunan üç nokta simgesine tıklayın.
  • Çıkan seçeneklerde “Şikayet Et” butonuna basıp sebebini belirtin ve “Gönder” butonuna tıklayın.

Bir instagram paylaşımını şikayet etmek için;

  • Paylaşımın üzerine tıklayıp içeriğin olduğu sayfaya gidin.
  • Burada sağ üst tarafta bulunan üç nokta işaretine tıklayarak seçenekleri açın.
  • Karşınıza açılan menüde alt tarafta kırmızı ile yazılı biçimde “Şikayet Et” butonunu göreceksiniz.
  • İçeriği neden şikayet etmek istediğinizi seçtikten sonra talebinizi oluşturabilirsiniz.

Yukarıda listenen adımları daha iyi anlayabilmeniz için görsel anlatıma ait resmi aşağıda bulabilirsiniz. Bu adımlar ile sadece birkaç saniyede talebinizi instagrama ulaştırabilirsiniz.

Birinin İnstagram Hesabını Kapatmak İçin Kaç Şikayet Gerekir?

Hesap veya paylaşım şikayetlerinde bulunduğunuzda birden fazla kişi ile bu işlemi gerçekleştirmeniz daha hızlı sonuç verecektir. Bu durum bir içerik ile ilgili çok fazla talep geldiğinden dolayı instagramın bu gönderi veya profilde olağan dışı bir hareket olduğunu düşünüp daha çabuk bir biçimde ilgi göstermesinden kaynaklanmaktadır. Hatta bu sadece instagram platformu için değil şuan aktif olarak kullanılan bir çok sosyal medya uygulamasında geçerli bir yöntemdir. Birden fazla kişi tarafından yapılan talepler başkasının instagram hesabını kapatma için daha etkili olacaktır.

Birinin İnstagram Hesabını Kapattığını Nasıl Anlarız?

Özellike kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte sosyal medya siteleri kişilerin kendi istekleri ile hesaplarını devre dışı bırakmasını kolaylaştırıyor. Bununla birlikte birkaç dakikanızı ayırarak kişisel hesaplarınızı kaldırabilirsiniz. İnstagram uygulamasında birinin instagram hesabını kapattığını anlamak için kişinin profiline bir link üzerinden ulaşıyorsanız “Üzgünüz, bu hesap bulunamadı” gibi bir hata ile karşılaşırsınız. Eğer kişi ile daha önce mesajlaşma geçmişiniz var ise sohbetler kısmında kişinin adı “İnstagram Kullanıcısı” olarak görünebilir. Bu durumda profilin platformdan kaldırıldığını veya geçici olarak devre dışı bırakıldığını anlayabilirsiniz.

Eğer bir kişinin eski verilerine ulaşmanız gerekiyor ise instagram buna izin vermemektedir. Yani kişi hesabını sildikten sonra tüm veriler erişime kapatılır ancak hukuki ve yasal durumlarda instagramın kendisinin bu verilere ulaşması mümkündür. Özellikle sohbetler bu tür yasal durumlar için instagram tarafından erişilebilir durumdadır.

Yine de size birinin instagram hesabını kapatma için platformun uygun gördüğü yönde işlemler uygulamanızı tavsiye ederiz. Diğer şekilde yapılan işlemler yasal değildir ve olası durumlarda hukuki süreçlere neden olabilir. Bu yüzden ne olursa olsun hakkınızı yasal yollar ile aramanız gerekmektedir.